česky | english | deutsch | foto

Collegium cantantium

Collegium cantantium
Praha

ženský sbor (založen 1992)
bez charakteristiky
bez žánrového omezení

obsazení: SA

22 zpěvaček, 0 zpěváků
průměrný věk 37 let

adresa:
Mgr. Vendula Segerová, Ph.D.
K lánu 539/9
16000 Praha 6

havrankova.hana@centrum.c...


umělecké vedení:

Zdeněk Kudrnka

adresa zkušebny:

ZUŠ Štefánikova 19
15000 Praha 5 - Smíchov

koncertní úbor:

bílý kostým a barevné šály, černý kostým a barevné šály

sbor přijímá nové zpěváky a požaduje:

intonace


záznam v katalogu České sbory >>>

Komorní sbor Collegium cantantium založil v roce1992 režisér a hudební redaktor Českého rozhlasu Radek Rejšek. V roce 1996 předal vedení sboru pedagožce a sopranistce Kühnova sboru Mileně Holečkové která vedla sbor do roku 2000. V roce 2001 krátce se sborem spolupracoval Jan Svejkovský a od podzimu 2001 dosud je uměleckou vedoucí sboru Pavla Fendrichová. Za tu dobu se sbor úspěšně zúčastnil několika zahraničních i domácích hudebních festivalů: 1995 Litomyšl – bronzové pásmo, 1996 Caecilia Chortage Limburg, Německo – stříbrné pásmo, Pražské dny sborového zpěvu – stříbrné pásmo, 1997 IV. Festival Corale Internationale Orlando di Lasso Řím, Itálie – stříbrné pásmo, Litomyšl – stříbrné pásmo s nejlépe provedenou povinnou skladbou, 1998 Mezinárodní festival pěveckých sborů Shirat Haynim Netanya Izrael – stříbrné pásmo, 1999 Mezinárodní festival Bohuslava Martinů Hradec Králové a Pardubice – stříbrné pásmo, 2000 Praga Cantat – zlaté pásmo, 2003 Praga Cantat – zlaté pásmo, vítěz kategorie ženských sborů, 2005 Pecs, Maďarsko – Cena publika, Cena za nejlépe provedenou povinnou skladbu, druhá cena (první nebyla udělena), 2006 Svátky písní Olomouc – zlaté pásmo v kategorii Superior.

V roce 1993 nahrál sbor pro Český rozhlas skladbu varhaníka Jaroslava Tůmy „Koleda“ a pro divadlo v Mostě scénickou hudbu Radka Rejška k představení „Slovanské nebe“. Od roku 1994 sbor spolupracuje s Národním muzeem a Českým olympijským výborem, kde vystupuje na vernisážích výstav a společenských akcích. Cyklus písní velšského skladatele Karla Jenkinse (1944) Songs of Sanctuary nastudoval sbor v roce 2004 a jeho uvedení se vždy setkalo s velkým ohlasem. Při jeho uvedení se sborem spolupracují Vanda Hauserová (zpěv), Iris Havlíková (flétna), Elen Kimlerová (klavír), Jan Tenglér (kontrabas) a Marcel Jakubovie (perkuse).

Pavla Fendrychová studovala obor sbormistrovství a chrámová hudba na Collegiu Sanctisimae Mariae v Praze a na Konzervatoři Jaroslava Ježka dirigování orchestru. Je absolventkou pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka v oboru zpěv a PedF UK v oboru sbormistrovství a hudební výchova. Na Konzervatoři Jaroslava Ježka pedagogicky působí na pěveckém a muzikálovém oddělení. Jako zpěvačka pravidelně vystupuje doma i v zahraničí, věnuje se interpretaci renesančních a ranně barokních písní, od roku 2003 je sopranistkou souboru Linha Singers. Natočila dvě sólová CD.